SUNPAN Ashi Armchair 110997
Original price was: $2,725.$2,180Current price is: $2,180.
| Overall Dimensions | 34.00W x 37.00D x 32.50H in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 28.50 in |
| Seat Depth | 24.00 in |
| Carton Weight | 86.00 lb |
| Net Weight | 94.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: nash zebra |
| Swatch Code 2 | faux leather: coal black |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Fabric Content | Cover 1: 95% Polyester, 5% Acrylic |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Brass |
| Rub Count | 50000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Brushed Satin Brass Stainless Steel Trim on Front of Arms |
10 in stock
SUNPAN Ashi Armchair 110997
Mixed materials and contrasting colours give the Ashi Armchair an elevated design. Soft cushioning upholstered in nash zebra fabric provides ample comfort. Stitched detailing on the side of the arms gives a subtle geometric design that enhances the coal black faux leather frame. Satin brass aluminum on the legs and trim on the front of the arms ties the look together. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 32.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













