Sunpan David Lounge Chair Antonio Charcoal 106501
Original price was: $2,250.$1,800Current price is: $1,800.
| Overall Dimensions | 25.50W x 31.00D x 33.50H in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 22.50 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Carton Weight | 44.00 lb |
| Net Weight | 29.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: san remo winter cloud 901 |
| Swatch Code 2 | fabric: antonio charcoal |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Pewter |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | Yes |
9 in stock
Sunpan David Lounge Chair Antonio Charcoal 106501
A luxurious combination of mixed materials are found on this stunning lounge chair. Features a san remo winter cloud fabric seatback with an antonio charcoal fabric exterior. An exposed pewter steel frame completes the design.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 25.5 × 33.5 in |











