Sunpan Cinelli Lounge Chair Brentwood Charcoal 110538
Original price was: $2,100.$1,680Current price is: $1,680.
| Overall Dimensions | 26.50W x 35.00D x 31.25H in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Width | 23.00 in |
| Seat Depth | 19.50 in |
| Carton Weight | 51.00 lb |
| Net Weight | 31.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: brentwood charcoal |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood |
Sunpan Cinelli Lounge Chair Brentwood Charcoal 110538
Create a comfortable lounge space with this mid-century influenced armchair. The beautifully sculpted exposed frame is crafted with solid oak wood. Stocked in astoria cream, brentwood charcoal and saloon light grey leather. Handle With Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 26.5 × 31.25 in |












