Sunpan Catalano Lounge Chair Graph Fog 107302
| Overall Dimensions | 27.00W x 35.00D x 33.00H in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seat Width | 24.00 in |
| Seat Depth | 17.50 in |
| Carton Weight | 70.00 lb |
| Net Weight | 52.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: graph fog |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Smoke Brown |
| Rub Count | 30000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Quilted Fabric |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Catalano Lounge Chair Graph Fog 107302
An exceptionally stylish lounge chair. Features generously comfortable seat cushions in graph fog quilted performance fabric. The modern look is finished with an exposed brown solid oak wood. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 27 × 33 in |













