Sunpan Carlyle Lounge Chair Saloon Light Grey 106094
| Overall Dimensions | 25.50W x 29.50D x 27.50H in |
| Arm Height | 25.25 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 22.00 in |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Carton Weight | 45.00 lb |
| Net Weight | 30.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | leather: saloon light grey |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Carlyle Lounge Chair Saloon Light Grey 106094
This handsome lounge chair features a streamlined silhouette with mid-century modern elements. Designed with an exposed brown oak wood frame. Available in supple brentwood charcoal, saloon light grey and shalimar tobacco genuine leather. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 25.5 × 27.5 in |












