Sunpan Linus Bench Grey 110171
| Overall Dimensions | 68.00W x 17.00D x 19.00H in |
| Gross Weight | 57.00 lb |
| Net Weight | 47.00 lb |
| Weight Capacity | 600 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Grey |
| Material Finish | Grey |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Mango Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Linus Bench Grey 110171
Designed with Scandinavian influence, this mid-century modern bench is a great addition to any space. Crafted from grey mango wood. Also available in light oak wood. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 68 × 19 in |










