Sunpan Birrit Swivel Armchair Alaska Hedgehog Brown 108459
| Overall Dimensions | 34.00W x 33.50D x 30.00H in |
| Arm Height | 28.25 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 24.50 in |
| Seat Depth | 24.00 in |
| Carton Weight | 110.00 lb |
| Net Weight | 92.00 lb |
| Weight Capacity | 350 lb |
| Swatch Code | fabric: alaska hedgehog brown 102 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Iron Swivel Base with Solid Rubberwood / Floor Protectors |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Birrit Swivel Armchair Alaska Hedgehog Brown 108459
Introduce lavish comfort to any space with this contemporary swivel armchair. Stocked in alaska hedgehog brown and greige fabrics. Features vertical tufting on the interior. Completed with a wooden frame and base. Coordinating sofa also available.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 34 × 30 in |
You may also like…
-
Sale!

Sunpan Birrit Sofa Alaska Greige 108460
Original price was: $5,180.$4,144Current price is: $4,144. -
Sale!

Sunpan Birrit Sofa Alaska Hedgehog Brown 110707
Original price was: $5,180.$4,144Current price is: $4,144. -
Sale!

Sunpan Birrit Swivel Armchair Alaska Greige 110705
Original price was: $2,450.$1,960Current price is: $1,960.










