Sunpan Birrit Sofa Alaska Greige 108460
Original price was: $5,180.$4,144Current price is: $4,144.
| Overall Dimensions | 92.25W x 34.75D x 30.25H in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 79.25 in |
| Seat Depth | 27.75 in |
| Net Weight | 162.00 lb |
| Weight Capacity | 793 lb |
| Swatch Code | fabric: alaska greige 909 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Rubberwood Base / Floor Protectors |
Out of stock
Email when stock available
Sunpan Birrit Sofa Alaska Greige 108460
Introduce lavish comfort to any space with this contemporary sofa. Upholstered in Alaska greige fabric with vertical tufting on the interior. Completed with a wooden frame and base. Coordinating swivel lounge chair in Alaska hedgehog brown fabric also available.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 92.25 × 30.25 in |













