Sunpan Gianni Barstool Dillon Black 109036
Original price was: $1,517.$1,000Current price is: $1,000.
| Overall Dimensions | 19.75W x 21.00D x 41.00H in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Width | 15.75 in |
| Seat Depth | 15.00 in |
| Net Weight | 31.00 lb |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Swatch Code | faux leather: dillon stratus |
| Swatch Code 2 | faux leather: dillon black |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black / Gold |
| Rub Count | 200000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Iron / Gold Caps on Legs |
31 in stock
Sunpan Gianni Barstool Dillon Black 109036
A classic barstool featuring a substantial seat upholstered in contrasting dillon stratus and black faux leather. Diamond stitching on the seatback adds a hint of elegance while black wood legs and brushed gold foot caps complete the look. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 19.75 × 41 in |













