Sunpan Westin Armchair Vintage Caramel 106288
| Overall Dimensions | 38.25W x 32.50D x 29.00H in |
| Arm Height | 29 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 24.50 in |
| Seat Depth | 24.25 in |
| Net Weight | 73.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: vintage caramel |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Morten Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Semi-Aniline Leather |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Westin Armchair Vintage Caramel 106288
This classically framed armchair will create an elevated transitional mood in various living and lounge spaces. Features diamond tufting and antique brass feet for a timeless look. Handle with Care: This design has been crafted with top grain leather. Leather is a natural material; as such markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 38.25 × 29 in |














