Sunpan Viga Dining Table – 94.5″ Drift Brown 110828
| Overall Dimensions | 94.50W x 39.50D x 30.00H in |
| Net Weight | 257.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Light Brown |
| Seating Qty | 6-8 |
| Material Finish | Light Brown |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Teak Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Viga Dining Table - 94.5" Drift Brown 110828
Relax in a clean, modern space with this rectangular dining table from our Outdoor by SUNPAN collection. Crafted with solid teak wood panels for a classic silhouette, with a waterfall edge construction. Teak wood will develop a silver-grey finish over time. Teak wood has a high oil content that enables its outdoor resistant properties. These natural oils may surface and potentially leave teak marks on fabrics upon contact, which can be easily washed away. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variations of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 257 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 94.5 × 30 in |











