Sunpan Sorrel Lounge Chair Polo Club Stone 105463
Original price was: $1,123.$898Current price is: $898.
| Overall Dimensions | 29.00W x 30.50D x 32.00H in |
| Arm Height | 20 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Width | 21.75 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 30.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: polo club stone |
| Swatch Code 2 | fabric: antonio charcoal |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | Cover 1: 94% Polyester, 6% Nylon / Cover 2: 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Walnut |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Rubberwood Legs / Solid Pine Wood / Plywood |
Out of stock
Email when stock available
Sunpan Sorrel Lounge Chair Polo Club Stone 105463
A charming mid-century inspired lounge chair with a sculpted seatback and tapered wood legs. Features a petite frame with a low seat. Stocked in polo club kohl grey fabric with a contrasting antonio black fabric seat or polo club stone fabric with a contrasting antonio charcoal fabric seat.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 29 × 32 in |













