Sunpan Serwin Chandelier Black 107931
Original price was: $1,123.$898Current price is: $898.
| Overall Dimensions | 37.50W x 37.50D x 81.75H in |
| Fixture Height | 37.75 in |
| Hanging Length | 61.5 – 81.75 in |
| Plate Dimensions | 4.75W x 4.75D x 1.00H in |
| Net Weight | 13.00 lb |
| Material | Iron |
| Rod / Chain | Iron |
| Base Finish | Matte Black / Gold |
| Material Finish | Matte Black / Gold |
| Number of Bulbs | 12 |
| Bulbs Included | No |
| Bulb Type | LED / Incandescent |
| Bulb Base | E12 |
| Max Bulb Wattage | 40 |
| Power Connection | Hardwired |
| Voltage | 120V |
| Certifications | c-UL-us |
| Installation Location | Dry |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Mount Style | Ceiling |
| Mount on Sloped Ceiling | No |
| Suspension Type | Rod |
| Suspension Colour | Black |
11 in stock
Sunpan Serwin Chandelier Black 107931
Taking inspiration from mid-century modern design, this fascinating chandelier will add a unique touch to any space. Crafted with a matte black metal exterior frame with accenting gold finish in the interior.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 37.5 × 81.75 in |













