Sunpan Emilie Swivel Lounge Chair Nubuck Caramel 111250
Original price was: $2,950.$2,360Current price is: $2,360.
| Overall Dimensions | 29.50W x 30.00D x 29.50H in |
| Arm Height | 29.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 22.50 in |
| Seat Depth | 19.50 in |
| Net Weight | 84.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: nubuck caramel |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood Swivel Base |
9 in stock
Sunpan Emilie Swivel Lounge Chair Nubuck Caramel 111250
Experience ultimate comfort with the luxurious Emilie Swivel Lounge Chair. Features a well-defined rounded profile fully upholstered in nubuck caramel leather. A brown oak wood swivel base completes the look. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 29.5 × 29.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Bellevue Lounge Chair Belfast Heather Grey / Bravo Ash 106183
Original price was: $1,235.$988Current price is: $988. -
Sale!

SUNPAN EMILIE SWIVEL LOUNGE CHAIR – NUBUCK TAN LEATHER 112030
Original price was: $2,950.$2,360Current price is: $2,360. -
Sale!

SUNPAN BEATRICE LOUNGE CHAIR – OPERA SPICE 111956
Original price was: $2,300.$1,840Current price is: $1,840.











