Sunpan Farren Lounge Chair Hazelnut 108906
| Overall Dimensions | 28.25W x 29.25D x 31.00H in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Width | 28.25 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Net Weight | 24.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Swatch Code | faux leather: hazelnut |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| Rub Count | 70000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 2 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Iron |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Farren Lounge Chair Hazelnut 108906
With an understated design, this mid-century modern inspired lounge chair features a comfortable scooped seat. Stocked in hazelnut faux leather with horizontal tufting on the seatback. Completed with a matte black powder coated metal frame. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.25 × 28.25 × 31 in |













