Sunpan Zenith Chandelier Brass 103807
| Overall Dimensions | 47.00W x 47.00D x 94.00H in |
| Fixture Height | 24.00 in |
| Hanging Length | 35 – 94 in |
| Plate Dimensions | 6.50W x 6.50D x 1.25H in |
| Net Weight | 20.00 lb |
| Material | Iron |
| Rod / Chain | Iron |
| Base Finish | Black / Brass |
| Material Finish | Black / Brass |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulbs Included | No |
| Bulb Base | E26 |
| Max Bulb Wattage | 40 |
| Power Connection | Hardwired |
| Voltage | 120V |
| Certifications | c-UL-us |
| Installation Location | Dry |
| Designed by | Jose Garcia Ballesteros |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Mount Style | Ceiling |
| Mount on Sloped Ceiling | No |
| Suspension Type | Rod |
| Suspension Colour | Black |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Zenith Chandelier Brass 103807
Create intrigue and illumination in living and dining spaces with this modern sputnik-style ceiling light. Features three adjustable crossing arms that can be rearranged. Stocked in brass and black, or nickel finishes. Install multiples for a dramatic look. Requires 6 light bulbs and maximum 40 watts each.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47 × 47 × 94 in |










