Sunpan Andres Swivel Counter Stool Heather Grey 109536
| Overall Dimensions | 21.00W x 19.25D x 35.50H in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 16.50 in |
| Seat Depth | 14.00 in |
| Net Weight | 16.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: belfast heather grey 41 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 95% Polyester, 5% Nylon |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 30000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 2 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Andres Swivel Counter Stool Heather Grey 109536
A comfortable swivel counter stool features an industrial design with a feminine flair. Stocked in belfast heather grey fabric with gold stainless steel legs and footrest. Features a 360° swivel range. Suitable for residential and contract environments and various dining, kitchen and bar spaces of all sizes.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 21 × 35.5 in |














