SUNPAN Carlin Nightstand Taupe 110640
Original price was: $2,810.$1,850Current price is: $1,850.
| Overall Dimensions | 32.00W x 19.00D x 24.00H in |
| Net Weight | 82.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Taupe |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Taupe |
| Designed by | Jose Garcia Ballesteros |
| Structure Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Mango Wood / Antique Bronze Powder Coated Aluminum Handles / Soft Closing Drawers / Anti-Tipping Kit Included |
Available on backorder
SUNPAN Carlin Nightstand Taupe 110640
This bold nightstand will command attention in any bedroom space. Features a taupe mango wood frame with dramatic sculpted details on the face of the two drawers. Antique bronze powder coated aluminum handles complete the modern look. Sideboard version also available. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 32 × 24 in |












