SUNPAN Bexley Swivel Dining Chair Danny Teal 109047
| Overall Dimensions | 23.75W x 23.00D x 31.00H in |
| Arm Height | 25.75 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 19.75 in |
| Seat Depth | 19.50 in |
| Net Weight | 16.00 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Swatch Code | fabric: danny teal 25 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 85000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Bexley Swivel Dining Chair Danny Teal 109047
With its dramatically curved base and breathtaking design, the Bexley Swivel Dining Chair is sure to be a conversation starter. The seat and backrest are upholstered in our danny teal fabric for an added touch of elegance. The statuesque powder-coated steel frame features an antique brass finish to round off the look.
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23.75 × 31 in |











