SUNPAN Casimir Bench Black 109438
| Overall Dimensions | 70.50W x 17.75D x 18.75H in |
| Net Weight | 53.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Swatch Code | faux leather: nightfall black |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| Rub Count | 70000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Powder Coated Iron |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Casimir Bench Black 109438
A modern bench that will add function and sleek modern style to any space. Stocked in nightfall black faux leather and completed with an alluring matte black powder coated metal base. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 70.5 × 18.75 in |










