SUNPAN Kenzie Bookcase Rustic Oak 110169
| Overall Dimensions | 40.00W x 16.00D x 80.00H in |
| Net Weight | 91.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Material Finish | Natural |
| Structure Warranty | 1 year |
| Additional Features | Shelf Height 12 in / Maximum Loading Weight for Each Shelf: 30lbs / Solid Oak Wood / Anti-Tipping Kit Included |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Kenzie Bookcase Rustic Oak 110169
Modern style and functionality intersect in this beautiful bookcase. Features a frame crafted from solid brown rustic oak wood with five shelves. Also available in grey mango wood. Anti-tipping kit included. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 40 × 80 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Kenzie Bookcase Grey 109601
Original price was: $2,530.$2,024Current price is: $2,024. -
Sale!

SUNPAN Ambrose Modular Bookcase Large Rustic Oak Black 108794
Original price was: $3,655.$2,924Current price is: $2,924. -
Sale!

SUNPAN Doncaster Bookcase – Large 107734
Original price was: $3,250.$2,365Current price is: $2,365.








