SUNPAN Mitchell Ottoman Merino Cotton 110278
Original price was: $810.$648Current price is: $648.
| Overall Dimensions | 21.50W x 21.50D x 16.00H in |
| Seat Width | 18.75 in |
| Net Weight | 11.00 lb |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Swatch Code | fabric: merino cotton A0603291 |
| Swatch Code 2 | faux leather: tobacco tan |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Tobacco Tan Faux Leather Handles |
8 in stock
SUNPAN Mitchell Ottoman Merino Cotton 110278
A handsome round ottoman stocked in a merino cotton fabric. Also stocked in vintage-look havana dark brown, tobacco tan and overcast grey faux leather. Features a decorative handles in tobacco tan faux leather with exposed stitching for added dimension. Suitable for residential and commercial environments. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 21.5 × 16 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN 102834 MITCHELL OTTOMAN
Original price was: $810.$648Current price is: $648. -
Sale!

SUNPAN Mitchell Ottoman – Overcast Grey 105429
Original price was: $810.$648Current price is: $648. -
Sale!

SUNPAN Mitchell Ottoman – Havana Dark Brown 102833
Original price was: $810.$648Current price is: $648.







