SUNPAN Avida Nightstand Rustic Oak 110134
Original price was: $1,770.$1,350Current price is: $1,350.
| Overall Dimensions | 25.75W x 17.00D x 24.00H in |
| Net Weight | 57.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Natural |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Oak Veneer / MDF / Natural Rattan / Matte Black Steel Handles / Finished Back / Soft Closing Drawers |
24 in stock
SUNPAN Avida Nightstand Rustic Oak 110134
Create a bedroom influenced by global travels with this stylish nightstand crafted in Indonesia. Features two natural rattan drawers contrasted with a rustic oak wood frame. Matte black iron feet and matching iron handles complete the design. Handle With Care: This design has been crafted with rattan. This artisan-crafted material features intricate weaving that results in natural variations where no two pieces are alike. Colour and texture differences are to be expected and embraced with this natural material. Due to the weaving process used, the fibres in this material may display shorter or longer lengths where the weaving ends. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Additional information
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 25.75 × 24 in |












