SUNPAN Catrine Desk Grey 110170
| Overall Dimensions | 60.00W x 18.00D x 30.25H in |
| Net Weight | 66.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Material Finish | Grey |
| Structure Warranty | 1 year |
| Additional Features | Shelf Height 15 in / Solid Mango Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Catrine Desk Grey 110170
Sculpted with a mesmerizing shape, this mid-century modern desk is defined by its beautiful curves. Crafted from solid grey mango wood with adjacent shelving on the sides. Also available in rustic oak wood. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 30.25 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Bruna Desk 107040
Original price was: $2,450.$1,960Current price is: $1,960. -
Sale!

SUNPAN Catrine Desk Rustic Oak 109608
Original price was: $2,670.$2,136Current price is: $2,136. -
Sale!

SUNPAN Stamos Desk Grey Marble / Charcoal Grey 104634
Original price was: $2,995.$2,396Current price is: $2,396.









