SUNPAN Hensley Adjustable Stool Hazelnut 109619
| Overall Dimensions | 21.50W x 19.00D x 40.50H in |
| Arm Height | 28 – 37.5 in |
| Seat Height | 22.5 – 32 in |
| Seat Width | 17.50 in |
| Seat Depth | 15.50 in |
| Net Weight | 38.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Swatch Code | faux leather: hazelnut |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| Rub Count | 70000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Iron |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Hensley Adjustable Stool Hazelnut 109619
A clean and scompact adjustable stool that features a modern and urban style. Stocked in hazelnut and dark teal faux leathers and completed with a powder coated base in a matte black finish. Also available in mina warm grey fabric. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 21.5 × 40.5 in |













