SUNPAN Bondi Bench Black 108780
| Overall Dimensions | 59.75W x 17.75D x 19.75H in |
| Seat Width | 56.75 in |
| Net Weight | 22.00 lb |
| Material | Paper Rope |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Fire Rated Foam | N/A |
| Fire Rated Cover | N/A |
| CARB Compliant | N/A |
| Sustainable | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Beech Timber / Natural Paper Rope / Brass Painted Stretchers |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Bondi Bench Black 108780
This modern take on a classic bench design offers timeless style for any space. Features a black beech timber wood frame with a natural rope seat. Coordinating stool also available. Due to the natural contents of natural paper rope, it is advised to minimize contact with strongly dyed fabrics to avoid discolouration and/or colour transfer. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 59.75 × 19.75 in |











