SUNPAN Jaime Dining Armchair Fior Vanilla 110833
| Overall Dimensions | 25.75W x 26.00D x 32.75H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 20.00 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Net Weight | 34.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: fior vanilla 900 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 89% Polyester, 11% Rayon |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Jaime Dining Armchair Fior Vanilla 110833
Make a bold statement with this spectacular dining armchair that will elevate any dining space. Stocked in fior vanilla fabric and completed with a gold stainless steel base. Also available in meg dark emerald and ash fabrics.
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.75 × 32.75 in |










