SUNPAN Annex Counter Stool 108282
| Overall Dimensions | 19.75W x 19.25D x 40.50H in |
| Seat Height | 25.75 in |
| Seat Width | 16.75 in |
| Seat Depth | 16.25 in |
| Net Weight | 15.00 lb |
| Weight Capacity | 240 lb |
| Swatch Code | fabric: velvet black |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Oak Frame / Back rest in natural rattan |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Annex Counter Stool 108282
This stylish counter stool will bring life to any dining and kitchen space. Features a beautiful black seat with a natural rattan seatback. A solid black oak wood frame complete this naturally edgy design. Handle With Care: This design has been crafted with rattan. This artisan-crafted material features intricate weaving that results in natural variations where no two pieces are alike. Colour and texture differences are to be expected and embraced with this natural material. Due to the weaving process used, the fibres in this material may display shorter or longer lengths where the weaving ends. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 19.75 × 40.5 in |











