SUNPAN Cornella Counter Stool Polo Club Stone 108238
| Overall Dimensions | 23.50W x 22.00D x 35.75H in |
| Arm Height | 33 in |
| Seat Height | 26.25 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 350 lb |
| Swatch Code | fabric: polo club stone |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 94% Polyester, 6% Nylon |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Designed by | Morten Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Additional Features | Powder Coated Iron / Levelers |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Cornella Counter Stool Polo Club Stone 108238
Feminine flair comes to life in this modern counter stool. Stocked in polo club stone fabric with elegant diamond stitching on the exterior seatback. An antique brass steel frame completes the look. Also available in danny iceberg and meg olive fabrics. Performance fabric is moisture repellent, stain resistant and easy to clean.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 23.5 × 35.75 in |









