SUNPAN Brandon Recliner – Shalimar Tobacco Leather 110511
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.
| Overall Dimensions | 31.00W x 37.25D x 40.50H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 22.25 in |
| Seat Depth | 23.00 in |
| Carton Weight | 133.00 lb |
| Net Weight | 111.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Cover | leather: shalimar tobacco |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Distressed Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Reclined Depth 64.5″ / Reclined Height 30.5″ / Reclined Foot Height 21″ / Foot Rest Width 23″ / Foot Rest Depth 6″ / Solid Oak Wood |
Available on backorder
SUNPAN Brandon Recliner - Shalimar Tobacco Leather 110511
A handsome, modern recliner that will allow guests to sit back and relax. Features a comfortable seat in shalimar tabacco leather with a push back reclining mechanism. For added dimension, this recliner also features an exposed dark brown solid oak wood frame.
Features & Benefits
- Upholstered in the finest top grain leather
- The frame is constructed from high quality, long-lasting woods
- High-resiliency foam gives this product extraordinary comfort and long life
- Featuring high-end Leggett & Platt reclining mechanisms
- Sinuous wire spring system provides support and stability
- Leather is a natural material. As such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches as appreciated characteristics.
- No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.25 × 31 × 40.5 in |














