SUNPAN Dionne Dining Chair – Monument Pebble 108508
Original price was: $1,140.$912Current price is: $912.
| Overall Dimensions | 21.25W x 23.25D x 32.25H in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Width | 17.75 in |
| Seat Depth | 17.50 in |
| Carton Weight | 23.00 lb |
| Net Weight | 16.00 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Cover | fabric: monument pebble |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN Dionne Dining Chair - Monument Pebble 108508
With its clean and modern design, this dining chair is a stunning addition to any dining room space. Stocked in our textured monumental pebble fabric and completed with powder coated stainless steel legs in an antique brass finish. Also available in monument oatmeal fabric.
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 21.25 × 32.25 in |











