SUNPAN HENDRIX SWIVEL COUNTER STOOL 106008
Original price was: $1,040.$832Current price is: $832.
| Overall Dimensions | 18.50W x 16.50D x 27.25H in |
| Seat Height | 27.25 in |
| Seat Depth | 16.00 in |
| Carton Weight | 31.00 lb |
| Net Weight | 21.00 lb |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Material | Cowhide |
| Material Content | 100% Genuine Cowhide |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Yellow Gold |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Black |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Jose Garcia Ballesteros |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
SUNPAN HENDRIX SWIVEL COUNTER STOOL 106008
This stylish counter stool from our features a comfortable swivel seat in black cowhide and a bold brushed yellow gold steel base. A sophisticated addition to kitchen environments. Suitable for various dining, kitchen and bar spaces of all sizes. As cowhide is a natural material, organic markings on the animal may still be visible and there may be apparent differences in hair length, colour, and pattern. No two pieces are alike and images on site may not capture these qualities precisely. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 18.5 × 27.25 in |









