DVI LIGHTING CALABASIS 9.75″ OUTDOOR SCONCE LED DVP49572BK-RG
Original price was: $345.$276Current price is: $276.
Black with Rain Glass
| Product Length / Diameter | N/A inches | 412.75 mm | ||
| Product Width | 7 inches | 177.8 mm | ||
| Product Depth | 8 inches | Product Length / Diameter | N/A inches | 412.75 mm |
| Product Height | 12 inches | Product Width | 9.75 inches | 247.65 mm |
| Minimum Product Height | 12 inches | Product Depth | 11 inches | 279.4 mm |
| Maximum Product Height | N/A inches | Product Height | 17.75 inches | 450.85 mm |
| Canopy Length / Diameter | 5.5 inches | Minimum Product Height | 17.75 inches | 450.85 mm |
| Canopy Width | N/A inches | Maximum Product Height | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 0.75 inches | Canopy Length / Diameter | 8.75 inches | 222.25 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm | ||
| Canopy Thickness | 0.75 inches | 19.05 mm |
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 12 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 12 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | LED (Non-Replaceable) |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | No |
| Initial Lumens Output | 1400 |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | 700 |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | C•L / LED+ / Universal LED |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K |
| rientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 18 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 18 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | LED (Non-Replaceable) |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | No |
| Initial Lumens Output | 2100 |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | 1050 |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | C•L / LED+ / Universal LED |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K |
DVI LIGHTING CALABASIS 9.75" OUTDOOR SCONCE LED DVP49572BK-RG
This modern-looking fixture uses angled light and exposed bulbs to create a refined and geometric look that will fit perfectly in your home.
| Family | Calabasis |
| Product Class | Outdoors |
| Product Subclass | Wall |
| Room Category | Outdoors |
Additional information
| Dimensions | 11 × 9.75 × 17.75 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |








