DVI LIGHTING ATWOOD FLUSH MOUNT EBONY DVP45032EB-OP
Original price was: $105.$84Current price is: $84.
Ebony with Half Opal Glass
| Product Length / Diameter | 6.7 inches | 170.18 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 5 inches | 130 mm |
| Minimum Product Height | 5 inches | 127 mm |
| Maximum Product Height | 5 inches | 127 mm |
| Canopy Length / Diameter | 5.2 inches | mm |
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 1 X 20 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 20 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | G9 |
| Recommended Bulb | DVLG9BC30A |
| Bulbs Included | No |
| Wire / Cord Information | 8 in |
Out of stock
Email when stock available
DVI LIGHTING ATWOOD FLUSH MOUNT EBONY DVP45032EB-OP
Named after a Canadian poet, DVI’S Atwood collection features a series of round opal glass and bands that caress together. Options in sizes which will suite any space with a collection you have been dreaming of!
| Family | Atwood |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Flush Mount |
| Room Category | Living Spaces |
Ebony with Half Opal Glass
Additional information
| Dimensions | 6.7 × 6.7 × 5 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING ATWOOD SCONCE EBONY DVP45099EB-OP
Original price was: $125.$100Current price is: $100. -
Sale!

DVI LIGHTING ATWOOD SCONCE BRASS DVP45099BR-OP
Original price was: $125.$100Current price is: $100. -
Sale!

DVI LIGHTING ATWOOD FLUSH MOUNT BRASS DVP45032BR-OP
Original price was: $105.$84Current price is: $84.







