DVI LIGHTING ST. JULIAN 14″ PENDANT SATIN NICKEL DVP25805SN-CL
Original price was: $345.$276Current price is: $276.
SATIN NICKEL with Clear Glass
| Product Length / Diameter | 14.25 inches | 362 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 19.25 inches | 487 mm |
| Minimum Product Height | 20.75 inches | 527.05 mm |
| Maximum Product Height | 60.75 inches | 1543.05 mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.92 inches | mm |
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 70W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 70W |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Semi Enclosed |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | DVLA19MC30A |
| Bulbs Included | No |
| Pipe Information | Pipe Kit Available |
| Max Sloped Ceiling Angle | Hang-Straight 19 Degrees |
| Location Certification | Dry Locations Only |
DVI LIGHTING ST. JULIAN 14" PENDANT SATIN NICKEL DVP25805SN-CL
The St. Julian collection is presented through various large shaped glass providing a range of selection. The entire collection was designed with a classic and transitional style which makes it perfect for over island applications.
| Family | St. Julian |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Pendant |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 14.25 × 14.25 × 19.25 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING ST. JULIAN 14″ PENDANT GRAPHITE DVP25805GR-CL
Original price was: $345.$276Current price is: $276. -
Sale!

DVI LIGHTING ST. JULIAN 12″ PENDANT CHROME DVP25810CH-TO
Original price was: $250.$200Current price is: $200. -
Sale!

DVI LIGHTING ST. JULIAN PENDANT BRASS DVP25821BR-CL
Original price was: $250.$200Current price is: $200.






