SUNPAN MIZANI END TABLE – MARBLE LOOK – SAGE 112722
Original price was: $650.$520Current price is: $520.
| Overall Dimensions | 14.25D x 22.00H in |
| Carton Weight | 40.00 lb |
| Net Weight | 31.00 lb |
| SKU No | 112722 |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Green |
| Material Finish | Green |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Galvanized Rustic Bronze Steel Rod / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN MIZANI END TABLE - MARBLE LOOK - SAGE 112722
The Mizani End Table brings sculptural simplicity to any space. Crafted from concrete with a marble-like sage finish, it pairs a cylindrical top with a block base, joined by a slim antique brass steel stem. It makes for an ideal accent piece beside a sofa or chair.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Faux marble effect is created using a hand-applied water transfer finish and mimics the natural characteristics of marble.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 14.25 × 22 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











