SUNPAN IVES BED – QUEEN – COPENHAGEN WHITE 111173
Original price was: $5,340.$4,272Current price is: $4,272.
| Overall Dimensions | 70.00W x 88.50D x 60.50H in |
| Gross Weight | 228.00 lb |
| Net Weight | 182.00 lb |
| Weight Capacity | 680 lb |
| Cover | fabric: copenhagen white |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 |
| Bed Size | Queen |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Inner Dimensions 60.5 x 80.5 in / Fully Upholstered / Plastic Glides |
Out of stock
Email when stock available
SUNPAN IVES BED - QUEEN - COPENHAGEN WHITE 111173
Sculpted subtle curves give the Ives Bed a gentle profile designed for the perfect slumber. Fully upholstered in copenhagen white boucle fabric. No box spring is required and slats are included.
Additional information
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.5 × 70 × 60.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











