SUNPAN EZEKIEL NIGHTSTAND 112139
Original price was: $2,250.$1,800Current price is: $1,800.
| Overall Dimensions | 32.00W x 19.75D x 22.50H in |
| Carton Weight | 99.00 lb |
| Net Weight | 88.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Brown |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Mappa Burl Veneer / Gold Stainless Steel Handles / Soft Closing Drawers / Finished Back |
SUNPAN EZEKIEL NIGHTSTAND 112139
The Ezekiel Nightstand celebrates form and function with a heightened sense of luxury. Maple burl veneer offers timeless beauty with its dynamic wood grain swirls and deep rich tones. Two soft-close drawers with brushed gold stainless steel handles provide convenient storage space.
Features & Benefits
- Frame crafted from engineered wood with burl veneer in a dark brown finish.
- Soft-close drawers feature stainless steel handles with a brushed gold finish.
- Drawer interiors crafted with birch veneer.
- Finished back.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 32 × 22.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BERYL NIGHTSTAND 111830
Original price was: $1,965.$1,572Current price is: $1,572. -
Sale!

SUNPAN BRIDGERTON NIGHTSTAND 111413
Original price was: $2,245.$1,796Current price is: $1,796. -
Sale!

SUNPAN DANETTE NIGHTSTAND BLACK 111772
Original price was: $2,155.$1,724Current price is: $1,724.









