SUNPAN DOONE NIGHTSTAND BLACK 110767
Original price was: $1,405.$1,060Current price is: $1,060.
| Overall Dimensions | 32.00W x 19.00D x 26.25H in |
| Carton Weight | 80.00 lb |
| Net Weight | 69.00 lb |
| SKU No | 110767 |
| Material | Iron |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black / Brass |
| Material Finish | Matte Black |
| Sustainable | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powdercoated Iron Frame / Polished Brass Iron Handle / Soft Closing Drawers / Leveler / Anti-Tipping Kit Included |
20 in stock
SUNPAN DOONE NIGHTSTAND BLACK 110767
Fully constructed from matte black powder-coated metal, the Doone Nightstand exudes a commanding presence. Matching antique brass handles and hand painted corners elevates the look with complementary contrasting accents. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Features & Benefits
- Can also be used as an end table
- Matching black velvet lining on bottom of drawer
- Soft close drawers made with locally sourced mango wood
- Powder-coated finish for added durability
Additional information
| Weight | 69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 32 × 26.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BERYL NIGHTSTAND 111830
Original price was: $1,965.$1,572Current price is: $1,572. -
Sale!

SUNPAN BRIDGERTON NIGHTSTAND 111413
Original price was: $2,245.$1,796Current price is: $1,796. -
Sale!

SUNPAN DANETTE NIGHTSTAND BLACK 111772
Original price was: $2,155.$1,724Current price is: $1,724.









