SUNPAN DIONNE BARSTOOL – MONUMENT PEBBLE 112414
Original price was: $1,290.$1,032Current price is: $1,032.
| Overall Dimensions | 19.75W x 19.50D x 40.75H in |
| Seat Height | 30.75 in |
| Seat Width | 16.25 in |
| Seat Depth | 16.25 in |
| Carton Weight | 30.00 lb |
| Net Weight | 21.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: monument pebble |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN DIONNE BARSTOOL - MONUMENT PEBBLE 112414
With its clean and modern design, this barstool is a stunning addition to any dining space. Stocked in our textured monument pebble fabric and completed with powder-coated stainless steel legs in an antique brass finish.
Features & Benefits
- Stainless steel frame features a durable powder-coated finish.
- Seat cushion is filled with foam and fibre for long-lasting comfort.
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 19.75 × 40.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












