SUNPAN COLSON SWIVEL ARMLESS CHAIR – COGNAC LEATHER 111479
Original price was: $5,615.$4,492Current price is: $4,492.
| Overall Dimensions | 42.50W x 40.00D x 36.00H in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Width | 42.50 in |
| Seat Depth | 26.00 in |
| Carton Weight | 91.00 lb |
| Net Weight | 84.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: cognac #3 |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Italian Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Removable Cover | Removable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Removable Seat, Unremovable Back |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Natural Grain Leather / Aniline / Pull-up effect finish / Black Metal Swivel Base / 360 Degree Swivel |
SUNPAN COLSON SWIVEL ARMLESS CHAIR - COGNAC LEATHER 111479
The Colson Swivel Armless Chair pairs causal comfort with contemporary design. Expertly upholstered in our cognac Italian leather for a luxuriously smooth touch. Handle with Care: This design has been crafted with leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Additional information
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 42.5 × 36 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Allariz Swivel Armchair Greige – Stinson White 109650
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

SUNPAN COLSON SWIVEL ARMLESS CHAIR – TORCHED MERINGUE 112769
Original price was: $4,605.$3,684Current price is: $3,684. -
Sale!

SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR – SAHARA SAND LEATHER 111323
Original price was: $3,595.$2,876Current price is: $2,876.










