SUNPAN COLOHAN BENCH 109290
Original price was: $2,735.$2,188Current price is: $2,188.
| Overall Dimensions | 60.00W x 18.00D x 15.75H in |
| Seat Width | 60.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Gross Weight | 203.00 lb |
| Net Weight | 187.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Taupe |
| Material Finish | Taupe |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Sealed Concrete / Sand Marble Look / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN COLOHAN BENCH 109290
A contemporary bench that illustrates the beauty of natural elements. Crafted with a marble-look finish.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Marble look features unique veining and is specially crafted to resemble the natural elegance of marble.
- Features a gloss finish.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 15.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |










