SUNPAN CHIZU NESTING END TABLES (SET OF 2) 111910
Original price was: $1,350.$1,080Current price is: $1,080.
| Overall Dimensions | 14.75D x 25.50H in |
| Dimension 1 | 14.75D x 25.25H in |
| Dimension 2 | 17.75D x 20.00H in |
| Gross Weight | 70.00 lb |
| Net Weight | 49.00 lb |
| Material | Marble |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Bronze |
| Material Finish | White |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | High Table Measures 14.5D x 25.5H Low Table Measures 17.75D x 20H / 15mm Marble Top with Plated Casted Aluminum Base |
Available on backorder
SUNPAN CHIZU NESTING END TABLES (SET OF 2) 111910
The Chizu Nesting End Tables play with proportions and complementary materials to make the perfect pair. Rounded white Banswara marble tops ensure each piece is unique. The plated aluminum bases feature a bronze finish and add uniformity.
Features & Benefits
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- Marble is a natural material. Unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations add to the organic beauty of each piece.
- Marble is coated with a sealant for added protection against water-based stains.
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.75 × 14.75 × 25.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Anak Side Table 105526
Original price was: $865.$692Current price is: $692. -
Sale!

SUNPAN Arden C-shaped End Table – Black – Charcoal Grey 104615
Original price was: $660.$528Current price is: $528. -
Sale!

SUNPAN Benjamin End Table 108530
Original price was: $725.$580Current price is: $580.











