SUNPAN CASTELL SWIVEL LOUNGE CHAIR – LUDLOW SESAME LEATHER 111249
Original price was: $4,215.$2,730Current price is: $2,730.
| Overall Dimensions | 28.25W x 38.50D x 32.50H in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seat Width | 24.75 in |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Carton Weight | 109.00 lb |
| Net Weight | 72.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Cover | leather: ludlow sesame |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered / Solid Oak Wood Arms / Top Grain Leather / Semi-Aniline / Natural Tumble |
35 in stock
SUNPAN CASTELL SWIVEL LOUNGE CHAIR - LUDLOW SESAME LEATHER 111249
Clean lines make the distinct profile of the Castell Swivel Lounge Chair. Fully upholstered in our ludlow sesame leather for maximum comfort. Rustic oak wood arms complete the look. Handle with Care: This design has been crafted with 100% leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Features & Benefits
- Upholstered in the finest top grain leather
- The frame is constructed from high quality, long-lasting woods
- High-resiliency foam gives this product extraordinary comfort and long life
- Sinuous wire spring system provides support and stability
Additional information
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 28.25 × 32.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Allariz Swivel Armchair Greige – Stinson White 109650
Original price was: $4,030.$2,950Current price is: $2,950. -
Sale!

SUNPAN Andria Lounge Chair – Dark Grey – Regency Black 110962
Original price was: $2,875.$2,100Current price is: $2,100. -
Sale!

SUNPAN CASTELL SWIVEL LOUNGE CHAIR – CORTINA BLACK LEATHER 111248
Original price was: $4,215.$2,750Current price is: $2,750.











