SUNPAN CARILO LOUNGE CHAIR – STINSON CREAM 112115
Original price was: $2,160.$1,600Current price is: $1,600.
| Overall Dimensions | 32.00W x 36.00D x 32.00H in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 27.00 in |
| Seat Depth | 20.25 in |
| Carton Weight | 62.00 lb |
| Net Weight | 31.00 lb |
| Cover | fabric: stinson cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Olefin |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Charcoal |
| Rub Count | 16000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Outdoor | Yes – covered spaces only |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Polyethylene Cane Wicker Weave / Solid Teak Wood / Aluminum Crossbar Frame Under Seat |
20 in stock
SUNPAN CARILO LOUNGE CHAIR - STINSON CREAM 112115
A curved, relaxed frame lends the Carilo Lounge Chair its playful modern form. Showcasing an expert mix of weather-resistant materials, this design boasts teak legs paired with a powder-coated aluminum frame featuring a sophisticated handwoven pattern made from synthetic wicker. Durable foam-filled cushions covered in performance fabric offer exceptional comfort and are removeable for effortless cleaning, making this outdoor lounge chair a perfect patio companion.
Features & Benefits
- Crafted from premium SVLK-certified Grade-A teak wood sourced from responsibly managed forests in Indonesia.
- The natural oils in teak help prevent rotting and offer resistance to fungus, termites, and wood-boring pests.
- Powder-coating on the aluminum frame adds resistance to corrosion and weather hazards.
- Durable quick dry foam cushions are anti-microbial and environmentally friendly.
- Synthetic all-weather wicker weave is fade resistant and easy to clean.
- PVC-coated olefin outdoor performance fabric offers extreme weather resistance and protection against fading and UV damage.
- Oeko-tex certified outdoor performance fabric is free of substances that are harmful to humans and our larger ecosystems.
- Teak oils may surface when exposed to rain and humidity, appearing as water stains. These oils can leave teak marks on fabrics and are easy to clean.
- Teak wood is durable and will develop a silver-grey finish over time.
- Fine cracks are natural and may occur as the wood ages.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 32 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Allariz Swivel Armchair Greige – Stinson White 109650
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

SUNPAN Andria Lounge Chair – Dark Grey – Regency Black 110962
Original price was: $2,875.$2,100Current price is: $2,100. -
Sale!

SUNPAN Bari Lounge Chair Natural – Regency White 109461
Original price was: $2,880.$2,100Current price is: $2,100.










