SUNPAN BORA SOFA – LOUIS CREAM 111864
Original price was: $7,775.$6,220Current price is: $6,220.
| Overall Dimensions | 97.00W x 36.00D x 31.00H in |
| Arm Height | 27.25 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 94.00 in |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Carton Weight | 121.00 lb |
| Net Weight | 80.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: louis cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Matte Black |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Outdoor | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Designed by | Alison Littman |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Natural Twisted Polyethylene Rattan Wicker / Removable Cushion / Powder Coated Aluminum |
8 in stock
SUNPAN BORA SOFA - LOUIS CREAM 111864
The Bora Sofa is an elevated yet effortless take on outdoor living. The curvaceous form of the barrel back seat beautifully highlights the intricate weave of the twisted wicker. A rich play on textures, this sofa has comfortable cushioning upholstered in louis cream boucle performance fabric.
Features & Benefits
- Powder-coating on the aluminum frame adds resistance to corrosion and weather hazards.
- Synthetic all-weather wicker weave is fade resistant and easy to clean.
- Textilene mesh cushion construction is stretch and tear resistant.
- Durable quick dry foam cushions are anti-microbial and environmentally friendly.
- Recycled polyester outdoor performance fabric offers extreme weather resistance and protection against fading and UV damage.
- Oeko-tex certified outdoor performance fabric is free of substances that are harmful to humans and our larger ecosystems.
- Outdoor performance fabric is 100% solution-dyed, an eco-friendly process that uses less water and reduces waste pollutants.
- Crafted with 100% recyclable materials.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 97 × 31 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BIKO LOUNGE CHAIR – BLACK LEATHER 111342
Original price was: $3,455.$2,764Current price is: $2,764. -
Sale!

SUNPAN BORA SWIVEL ARMCHAIR – LOUIS CREAM 111685
Original price was: $3,455.$2,500Current price is: $2,500. -
Sale!

SUNPAN BERKE LOUNGE CHAIR – GUNMETAL LEATHER 112075
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.









