SUNPAN BONITA COFFEE TABLE 111783
Original price was: $2,850.$2,280Current price is: $2,280.
| Overall Dimensions | 47.25D x 15.75H in |
| Carton Weight | 260.00 lb |
| Net Weight | 188.00 lb |
| Material | Marble |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Marble |
| Base Finish | Cream |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Polished Cream Marble |
SUNPAN BONITA COFFEE TABLE 111783
The Bonita Coffee Table signifies restrained elegance with a minimalist sensibility. Handcrafted from elegant cream marble, its alluring silhouette is a perfect complement to any room.
Features & Benefits
- Handcrafted by Indonesian artisans with beautiful cream marble sourced from local quarries.
- Frame is reinforced with mortise-and-tenon joinery for added strength and durability.
- Marble is polished to accentuate its natural characteristics and will not affect the quality or performance of the piece.
- Marble is a natural material. Unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations add to the organic beauty of each piece.
Additional information
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.25 × 47.25 × 15.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN AMARULA COFFEE TABLE 111594
Original price was: $3,450.$2,760Current price is: $2,760. -
Sale!

SUNPAN BOISE NESTING COFFEE TABLES SET OF TWO 111513
Original price was: $4,605.$3,684Current price is: $3,684. -
Sale!

SUNPAN ARLO OTTOMAN – MILLIKEN COGNAC 111671
Original price was: $1,350.$1,080Current price is: $1,080.









