SUNPAN BAZ COUNTER STOOL – NAPA BEIGE 112283
Original price was: $2,160.$1,728Current price is: $1,728.
| Overall Dimensions | 21.25W x 23.25D x 37.00H in |
| Arm Height | 32.5 in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 15.25 in |
| Carton Weight | 66.00 lb |
| Net Weight | 47.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: napa beige |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.37 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Removable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Removable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Alison Littman |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
SUNPAN BAZ COUNTER STOOL - NAPA BEIGE 112283
Bold and stylish, the Baz Counter Stool is sure to turn heads. Featuring a daring silhouette upholstered in napa beige faux leather. Gold stainless steel detailing and channel stitching add depth and visual impact to the overall look of the piece.
Features & Benefits
- Frame crafted from engineered wood that is kiln-dried and reinforced for added durability and strength.
- No sag sinuous spring support helps maintain its shape over time.
- Corner block construction brings lasting stability.
- Seat cushion is filled with foam for long-lasting comfort.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 21.25 × 37 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













