SUNPAN ATIKA DINING ARMCHAIR – IVANHOE PINE 112410
Original price was: $975.$780Current price is: $780.
| Overall Dimensions | 23.50W x 24.25D x 30.25H in |
| Arm Height | 26.75 in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Width | 17.50 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Carton Weight | 28.00 lb |
| Net Weight | 18.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: ivanhoe pine |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Upholstered Legs / Plastic Glides |
SUNPAN ATIKA DINING ARMCHAIR - IVANHOE PINE 112410
Expertly tailored with a sleek tonal design, the Atika Dining Armchair is minimal and airy. Sculpted to cradle the contours of the body while maximizing style and comfort for a perfect fit into any modern dining room.
Features & Benefits
- Steel frame features a durable powder-coated finish.
- Seat and back cushions are filled with foam and dacron for long-lasting comfort.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 23.5 × 30.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











