SUNPAN ARLO OTTOMAN – MILLIKEN COGNAC 111671
Original price was: $1,350.$1,080Current price is: $1,080.
| Overall Dimensions | 46.00D x 17.50H in |
| Carton Weight | 90.00 lb |
| Net Weight | 57.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: milliken cognac |
| Material | Faux Leather |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 1.87 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Plastic Glides |
Available on backorder
ARIZONA ARLO OTTOMAN - MILLIKEN COGNAC 111671
Clean contours and smooth faux leather upholstery lend a sophisticated air to the Arlo Ottoman. Its multifunctional design, characterized by its grand round shape, allows for endless possibilities.
Features & Benefits
- Seat cushion filled with foam and fibre for comfortable support.
- Plastic glides on bottom provide added floor protection.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 46 × 17.5 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Nilda Ottoman – Camel Leather 109015
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456. -
Sale!

SUNPAN Borelli Wheeled Storage Ottoman 107522
Original price was: $1,495.$1,196Current price is: $1,196. -
Sale!

SUNPAN Elgin Ottoman – Tobacco Tan 106578
Original price was: $1,035.$828Current price is: $828.








